FA | EN | AR
صفحه نخست
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
 عکس بالای منو


 اخبار 
دکتر معصومی همدانی، دانشمند برگزیده جشنواره فارابی 1396
برگزیدگان نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی با حضور رئیس جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناری در سالن اجلاس سران تجلیل شدند.

در آیین پایانی این جشنواره در روز 24 دی 1396؛ لوح سپاس در بخش ویژه و سردیس فارابی و مدال ابن‌سینای یونسکو به امیرهوشنگ ابتهاج، حسین معصومی همدانی و زنده‌یادان عباس زریاب خویی و حمید عنایت اهدا شد.

 

در بخش خارجی جشنواره نهم فارابی، لوح سپاس رئیس جمهوری، مدال ابن‌سینای یونسکو و سردیس فارابی در موضوع ایران‌شناسی و اسلام شناسی به محمد ایوب از لبنان، محمد آصف قندهاری از افغانستان و در حوزه اسلام‌شناسی محمدعلی قره‌داغی از عراق، هاینتس گائوبه از آلمان، برنارد اوکین از ایرلند و منیر درکیچ از کشور بوسنی اعطا شد.

در بخش مترجم برتر، عبدالحسین نیک‌گهر و در بخش نظریه‌پرداز برتر سید محمد نقی‌زاده مورد تجلیل قرار گرفتند.

همچنین در برگزیدگان گروه علمی در بخش تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی محمدباقر وثوقی و منصور صفت‌گل رتبه اول را کسب کردند و در بخش جوانان نیز فهیمه شیخ‌شجاعی حائز رتبه نخست شد.

 

به گزارش واحد تبلیغات و اطلاع‌رسانی جشنواره، ضیافت شامی با حضور برگزیدگان به میزبانی دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برپا شد.

 

در این مجلس برگزیدگان داخلی و خارجی هر یک به ارایه دیدگاه‌های خود پرداختند و در پایان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز سخن گفت.

 

به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل، یکی از برگزیدگان این جشنوراه، دکتر حسین معصومی همدانی، عضو بازنشسته هیئت علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و عضو شورای بنیاد بوعلی‌سینا بود که در ضیافت شام سخنان خود را ایراد کرد.

 

دکتر معصومی همدانی، استاد پیشکسوت برگزیده جشنواره نهم، خطاب به دکتر غلامی، وزیر علوم گفت:

برخی فکر می‌کنند که در علوم انسانی حقایق مسلمی وجود دارد که باید همه افراد آنها را بگویند و اگر کسی غیر از آن بگوید، شبهه وارد می‌کند. در کشور ما هراسی از علوم انسانی در مراکز تصمیم‌گیرنده وجود دارد که متاسفانه دست و پای پژوهشگر و استاد را می‌بندد.

به گزارش واحد تبلیغات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، استاد پیشکسوت برگزیده جشنواره نهم با اشاره به سابقه تحصیلی خود گفت: با توجه به تحصیلاتم موجود دوزیستی هستم که یک پای من در علوم انسانی و دیگری در علوم غیرانسانی است. رشته‌ای که در تاریخ کار می‌کنم با گذشته‌ام مرتبط است و باید تعصبی به گذشته داشته باشم اما در تشکیلات وزارت علوم از ابتدای انقلاب و شاید پیش از آن وزن تصمیم‌گیرندگانی که از حوزه علوم انسانی آمده باشند بسیار کم بوده است. این نقش بعد از انقلاب کمتر شده است.

وی افزود: اگر به دانشگاه‌های بزرگ دنیا نگاه کنید، حتی در رشته‌های علوم و پزشکی روسای آنها فلسفه و تاریخ خوانده‌اند. اما در ایران به دلیل غلبه هم‌کلاسان سابق بنده و پزشکان عزیز در وزارت علوم، تصوری از علوم انسانی  جا افتاده است که آن تصور از علوم مهندسی، پزشکی و علوم محض گرفته شده است. تصور این است که مانند علوم فنی و محض تست‌های معینی وجود دارد که منازع ندارند.

معصومی با بیان اینکه تصور ما این است که در علوم انسانی حقایق مسلمی دارد که باید همه آنها را بگویند و اگر کسی غیر از آن بگوید، شبهه وارد می‌کند، تاکید کرد: هراسی از علوم انسانی در مراکز تصمیم‌گیرنده وجود دارد که متاسفانه دست و پای پژوهشگر و استاد را می‌بندد. گمان نمی‌کنم که هیچ استاد فیزیک، شیمی،‌زیست و .. در کلاس همانند استاد علوم انسانی که باید همه جوانب را بسنجد تا مبادا برای او گرفتاری ایجاد نکند، ندارد. متاسفانه همه ما نوعی نگرانی داریم که آنچه می‌گوییم چه تاثیراتی خواهد داشت و این وضع حتی اگر در واقع هم عده کمی هم مسئله پیدا کرده باشند، وجود دارد و نفس این وضع سبب می‌شود دخالت ما در علوم انسانی دست به عصا و نیم بند باشد.
وی افزود: در حوزه‌هایی که جز با بحث و جز با رفتن تا جایی که استدلال آدم را می‌برد، ناگزیر می‌شویم از وسط راه برگردیم و این برای علوم انسانی زیان‌بار است.

این برگزیده جشنواره فارابی در ادامه با بیان اینکه علوم انسانی باید نخبه‌گرا باشد، تاکید کرد: افزایش عجیب و غریب رشته‌های علوم انسانی در ایران که متاسفانه منجر می‌شود سطح آموزش پایین بیاید و افراد با ضوابط بسیار آسان‌گیرانه وارد این رشته‌ها می‌شوند و تا آخرین مراحل می‌روند و مدرک می‌گیرند، سبب می‌شود سطح کار ما روز به روز پایین بیاید. گمان می‌کنم اگر روزی آقای دکتر غلامی از استادان این رشته بپرسند چند درصد استعداد دانشجویانتان پایین آمده است، پاسخ من کاهش20 درصدی خواهد بود.


وی در پایان با مقایسه دانشجویان خود در دو دهه گذشته و امروز تاکید کرد: این افت را در دانشجویان و ثمره کار آنها حس می‌کنم. اگر چه در بین دانشجویانمان کارهای فوق‌العاده خوب هم داریم. در بین کارهای برگزیده امروز پایان‌نامه‌ای بود که آن را دیده بودم و به جشنواره آفرین گفتم که درست تشخیص داده بودند.

 

جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای پژوهش‌های این حوزه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دو سازمان بین المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی داخلی در دو سطح «بزرگسال» و «جوان» (زیر ۳۵ سال) به صورت سالانه برگزار می‌شود.


http://buali.ir/buali_content/media/image/2018/01/1634_orig.jpgروابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۰۸
 آمار نظرات 
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
 نظر جدید 

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری


 فهرست نظرات 

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

 


 ابزار 
نقشه سایت نقشه سایت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس‌های برگزیده افزودن به آدرس‌های برگزیده

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام