FA | EN | AR
صفحه نخست
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
 عکس بالای منو


 اخبار 
وزیر بهداشت: بزرگان در برابر سوء استفاده جاهلان از نام طب اسلامی سکوت نکنند


به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسن‌هاشمی در بیست و نهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های کودکان اظهار کرد: برخی افراد از عوامی عده‌ای سوء استفاده می‌کنند، اما جهل باعث عقب ماندگی بشر شده و همیشه دستاویزی بوده برای دیگرانی که به دنبال مطامع شخصی، گروهی یا طایفه ای هستند؛ جهل باعث شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و امیرالمومنین(ع) شد.روز عاشورا قاتلان امام حسین(ع)، وضو گرفتند نماز خواندند و شهادتین هم گفتند و تصور می کردند که کار خوب و درستی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: برخی افراد یاد گرفته‌اند به مسائلی که مطرح می‌کنند سبقه دینی دهند یا آن را به مقام معظم رهبری نسبت می‌دهند و هر خلاف و اشتباهی را تحت این عنوان مطرح می‌کنند. مثلا می‌گویند واکسیناسیون کار صهیونیستهاست یا سازمان بهداشت جهانی دستاویز صهیونیستها است. طرح چنین مسائلی در قرن ۲۱ و در کشوری با تمدن چندین هزار ساله موجب حیرت است. تعجب من از بزرگان جامعه پزشکی است که چرا حرفی در این خصوص نمی‌زنند.

وزیربهداشت همچنین اضافه کرد: مگر فرزندان و نوه‌های مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید واکسن نمی زنند؟ چرا از کنار این مسائل راحت می‌گذریم؟ فردی هم به مردم می‌گوید که مسواک نزنید؛ زیرا کار صهیونیستها است و برای حرفهای خودش هم شاهد می آورد، یکی از شاهد‌هایش هم حیوان است که انسان خجالت می‌کشد.

هاشمی با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم برخی افراد از کم اطلاعی و ناآگاهی مردم سوء استفاده کنند، افزود: یکی دیگر لباس پیغمبر بر تن دارد و هر چه می خواهد علیه جامعه پزشکی می‌گوید و هیچ فرد و نهادی مانند نظام پزشکی، انجمنهای پزشکی و دانشگاهیان، اعتراضی نمیکنند. باید دقیق تر عمل کرده و با مردم صحبت و روشنگری کنیم.وی تاکید کرد: قوه قضاییه در برخورد با سوء استفاده از دین و آسیب به سلامت مردم باید حساسیت بیشتری نشان دهد. جامعه پزشکی که با مردم سروکار دارد، تکلیف و وظیفه دارد با آنها صحبت کند، اما وقتی عرصه را خالی می‌کنید جاهلان و افرادی که به دنبال سوء استفاده از مردم هستند، هر طور دلشان بخواهد جولان میدهند و به سلامت مردم آسیب می زنند. مایه تاسف است که برخی افراد به دنبال سوء استفاده از دین و ائمه اطهار هستند و حوزه‌های علمیه، روحانیت و دستگاه قضا باید در این موارد که به سلامت مردم مربوط می شود، حساسیت بیشتری نشان دهند.

هاشمی تصریح کرد: اگر در طول چهار سال گذشته هیچ کاری هم نکرده باشیم، اما توانسته‌ایم جلوی مرگ ۵۰۰۰ کودک ایرانی را بگیریم و پیشگیری از حتی یک مرگ هم کار بسیار ارزشمندی است. در دولت یازدهم در استان سیستان و بلوچستان، مرگ مادران باردار یک سوم کاهش یافت که افتخار بسیار بزرگی است.

وزیربهداشت همچنین بیان کرد: برخی ما را متهم می‌کنند که جلوی رشد جمعیت را گرفته‌ایم. من چه کاره‌ام که جلوی زیاد شدن بچه را بگیرم؟ یا اینکه می‌گویند چرا اجازه رشد نرخ باروری را نمی‌دهید؟، اما باید بگویم که در طول ۴ سال گذشته به لطف تلاش‌ها و خدمات معاون سابق وزارت بهداشت، هر سال ۶۰ هزار نوزاد به جمعیت کشور اضافه شد. نمی خواهیم قبول کنیم که مردم با فکرشان بچه‌دار می‌شوند و می‌نشینند حساب و کتاب می کنند. افزایش و رشد باروری مربوط به یک دستگاه نیست.


ثبت ۵ر۱ میلیون تولد در سال ۹۵
دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت هم با اشاره به ثبت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تولد در کشور در سال گذشته، تاکید کرد که این نوزادان باید ۷۴ تا ۷۵ سال زندگی با کیفیت و مولد داشته باشند.وی گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت، ارتقای سلامت کودکان است. خوشحالیم که توانسته‌ایم شاخص مرگ در کودکان را کاهش دهیم، اما این کاهش هنوز هم کافی نیست و باید به میزان مشخص شده در سند چشم انداز و معادل کشورهای پیشرو برسیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین از آغاز فاز اول نظام ارجاع در کشور در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: باید به نظام ارجاع به عنوان سیستم هدایت صحیح بیماران توجه کنیم.به گفته رییسی، سالانه ۲۰ درصداز مرگ ناشی ازسوانح وحوادث درکشورمربوط به کودکان کمتر از ۵ سال است.


استقلال بیمارستان‌ها
دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران هم تاکید کرد: روسای بیمارستان‌ها فقط باید در بیمارستانها اشتغال داشته باشند، حتما بیمارستان‌ها باید مستقل اداره شوند و وابستگی خود به وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران را کاهش دهند. دکتر عباسعلی کریمی در بیست و نهمین کنگره بین المللی بیماری‌های کودکان اظهار کرد: حتما بیمارستان‌ها باید مستقل اداره شوند و وابستگی خود به وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران را کاهش دهند. وی گفت: لازم است که چالش‌ها و مشکلات طرح تحول سلامت که مربوط به شرکای این طرح است، به سرعت برطرف شود. برجسته ترین مشکل این است که چرا حقوق پرسنل بیمارستانها از جمله پزشک و پرستار، به موقع پرداخت نمی‌شود، مگر پول نداریم؟ بودجه وجود دارد اما شرکای بدهکار طرح تحول سلامت، اقدام به پرداخت مطالبات وزارت بهداشت نمی کنند.

 

خبرگزاری ایسنا؛ پنج‌شنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا ۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۳۱
 آمار نظرات 
میانگین امتیاز کاربران: 0.0 (0 رای)
نظرات کاربران | نظر دهید | امتیاز دهید
 نظر جدید 

امتیاز شما :
 
نام فرستنده :  
ایمیل :    
عنوان : *
توضیح : *
لطفا کدی را که در شکل زیر می بینید، وارد کنید:
(کوچک یا بزرگ بودن حروف مهم نیست)
  *
 
* = ضروری


 فهرست نظرات 

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

 


 ابزار 
نقشه سایت نقشه سایت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرس‌های برگزیده افزودن به آدرس‌های برگزیده

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام